Fotografia monochromatyczna

Zdjęcia monochromatyczne to zdjęcia zawierające odmiany tylko jednego koloru i nic poza tym. Mogą to być na przykład odcienie niebieskiego, zielonego lub szarego. Z reguły najpopularniejsze w tym temacie są zdjęcia czarno-białe. Natomiast jeśli chcesz zrobić zielone zdjęcie monochromatyczne tylko za pomocą aparatu, możesz odszukać scenę, w której jedynymi kolorami w ramce są warianty zieleni, od najciemniejszych cieni zieleni do najjaśniejszej odmiany przed osiągnięciem bieli.

Czy rozsądniej jest wykonywać fotografie w kolorze i przetwarzać je w czarno-białe, czy tworzyć w module monochromatycznym od razu? Jednoznaczna wskazówka brzmi, że zawsze powinno się na początku robić ujęcia w kolorze, a następnie podczas pracy w programie zamieniać je na czarno-białe. Tym samym jeżeli w przyszłości będziesz chciał to zmienić i potrzebujesz zamiast tego opcję z kolorem, za każdym razem będziesz mieć sposobność zmiany.

Fotomama.wroclaw.pl/ – oryginalne sesje ciążowe i noworodkowe

Jak dobrać sprzęt fotograficzny do ujęć monochromatycznych? Ogólnie rzecz biorąc, w sytuacji gdy zamierzasz wykonywać takie fotografie, powinieneś po prostu dalej używać aparat, który już posiadasz. Będzie działać podobnie dobrze w przypadku kadrów czarno-białych jak także kolorowych. Wiadomo istnieją aparaty, które robią jedynie zdjęcia bezbarwne. Najczęściej są bardzo profesjonalne a również kosztowne. Jesteśmy w stanie również przekształcić normalny aparat fotograficzny w celu wykonywania zdjęć wyłącznie w czerni i bieli, ale mechanizm ten zwykle jest kosztowny i niełatwy do zrobienia, stąd nie jest powszechny.

Kolory uzupełniające, które nadają obrazowi barwę życia, są zredukowane do czerni i bieli lub odcieni szarości w monochromatycznym obrazie. Trzeba szukać kontrastu tonalnego, aby wyróżnić zdjęcie. Na przykład w fotografii kolorowej twoje oko zostanie natychmiast przyciągnięte do czerwonego obiektu na zielonym tle, ale w fotografii monochromatycznej te dwa obszary będą prawdopodobnie miały taką samą jasność, więc obraz będzie płaski i matowy prosto z aparatu.

Jakość światła, które pada na fotografowany przedmiot, ma duży wpływ na końcowy efekt zdjęcia. Istnieją dwa elementy co do światła, na które trzeba zwrócić uwagę – kolor światła a również jego szorstkość. W większości przypadków preferujemy fotografie o ciepłym tonie. Najcieplejsze światło oczywiście ma miejsce w okolicach wschodu a także zachodu słońca.

Wybierz naukę makijażu na agataszulc.pl

Najlepsze monochromatyczne konwersje są dokonywane przez edycję plików raw, które zawierają pełne informacje o kolorach, ale jeśli jednocześnie robisz zdjęcia raw i JPEG i ustawiasz tryb monochromatyczny, otrzymasz informację o tym, w jaki sposób obraz będzie wyglądał czarno-biały.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s